Forum Klatki na sekundę Strona Główna Klatki na sekundę
Forum o filmach animowanych
 
 » FAQ   » Szukaj   » Użytkownicy   » Grupy  » Galerie   » Rejestracja 
 » Profil   » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   » Zaloguj 

P. Sitkiewicz, "Małe wielkie kino"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Klatki na sekundę Strona Główna -> Książki i albumy na temat animacji
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
martencja
Administrator



Dołączył: 27 Wrz 2010
Posty: 119
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z Gdyni

PostWysłany: Nie 21:41, 26 Cze 2011    Temat postu: P. Sitkiewicz, "Małe wielkie kino"

Paweł Sitkiewicz, "Małe wielkie kino. Film animowany od narodzin do końca okresu klasycznego", słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2009

Ciekawa książka na temat historii animacji od jej zarania do połowy wieku XX. Napisana zdaje się jako podręcznik, ale i do "normalnego" czytania się nadaje - dobrze napisana, bogato zilustrowana (niestety tylko na czarno-biało, ale nie można mieć wszystkiego), omawia zarówno animację amerykańską, jak i europejską. Z pozycji osoby stosunkowo mało zorientowanej w historii animacji, zwłaszcza tej najstarszej, mogę powiedzieć, że dowiedziałam się z tej książki sporo ciekawych rzeczy. Zdaję sobie sprawę, że bardzo enigmatyczna ta moja recenzja, ale jakoś nie jestem w nastroju pisać bardziej wyczerpująco;] Zamiast tego przytoczę spis rozdziałów, coby dać pewne pojęcie o zawartości:)

1. Zrozumieć animację
2. Prehistoria animacji
3. Narodziny filmu animowanego
4. Film rysunkowy do przełomu dźwiękowego
5. Film rysunkowy w cieniu Walta Disneya
6. Film lalkowy
7. Film eksperymentalny i abstrakcyjny
8. Animacja i propaganda
9. Zakończenie, czyli na progu nowej epoki

I jeszcze [link widoczny dla zalogowanych].

M.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Olla
Administrator



Dołączył: 27 Wrz 2010
Posty: 85
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: PL

PostWysłany: Nie 20:06, 18 Wrz 2011    Temat postu:

To obok książki Giżyckiego najlepsza (może jedyna?) książka o animacji, jaką znam, która została napisana po polsku, co więcej napisana przez Polaka. Nie przeczytałam jeszcze całej, bo musiałam już oddawać Przedmówczyni, ale zamierzam się w nią wyposażyć. To "must have" dla każdego, kto interesuje się filmem animowanym. Myślę, że zadowoli przede wszystkim fanów klasycznej animacji rysunkowej. Tak jak Giżycki wnika we wszystkie objawy "małego wielkiego kina" od strony filmów niszowych, autorskich, eksperymentalnych (swoje dzieło nazwał nie bez powodu "Nie tylko Disney"), Sitkiewicz nie wzdryga się z odrazy na sam dźwięk słów "wielkie studio" czy "produkcja mająca zadowolić rzesze zwykłych ludzi". Co nie znaczy, że nie podchodzi krytycznie do Wujka Walta, któremu, nie oszukujmy się, jest co zarzucić tu i ówdzie, chociażby megalomanię i notoryczną skłonność do rozpowszechniania zmyślonych bądź niesprawdzonych informacji na swój temat ("Królewna Śnieżka" jako pierwszy animowany film pełnometrażowy? Brednia. Nawet nie pierwszy za podium). Sitkiewicz ciekawie, a również (jak mi się wydaje) bardzo rzetelnie przedstawia historię animacji od jej zarania, starając się podchodzić ostrożnie do takich zabiegów, jak wyprowadzanie omawianej dziedziny od malowideł w Lascaux. Swobodnie porusza się w biografiach pionierów animacji, przytacza ciekawostki na ich temat, analizuje takie kwestie, jak np. dość nieudany romans animacji z komiksem. Mówiąc krótko - ta książka to skarb. Mam nadzieję, że kiedyś wyjdzie wydanie z kolorowymi obrazkami, choć z drugiej strony i wersja czarno-biała mi wystarcza. I ma świetną okładkę!

Jestem tylko ciekawa, czy w części, do której nie doszłam, autor wspomina cokolwiek o radzieckiej animacji, np. o Lwie Atamanowie. Martencjo, pamiętasz może?


Ostatnio zmieniony przez Olla dnia Nie 20:14, 18 Wrz 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
martencja
Administrator



Dołączył: 27 Wrz 2010
Posty: 119
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: z Gdyni

PostWysłany: Czw 19:14, 22 Wrz 2011    Temat postu:

Olla napisał:
Jestem tylko ciekawa, czy w części, do której nie doszłam, autor wspomina cokolwiek o radzieckiej animacji, np. o Lwie Atamanowie. Martencjo, pamiętasz może?


Jak najbardziej! W rozdziale ósmym jest cały podrozdział pt. "Animowana propaganda w Związku Radzieckim". A tam jest parę wzmianek o Atamanowie, poza tym Dziga Wiertow, Iwan Iwanow-Wano ("radziecki Disney"!), Danił Czerkies, Aleksander Ptuszko i inni.

M.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Klatki na sekundę Strona Główna -> Książki i albumy na temat animacji Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
subMildev free theme by spleen & Programosy
Regulamin